Διαδικασία επανεξέτασης για βελτίωση βαθμολογίας (προακτέου βαθμού) 24/01/2020

Σας υπενθυμίζουμε ότι η Σύγκλητος, έχει εγκρίνει ρύθμιση για την επανεξέταση φοιτητών σε μάθημα/τα, στα οποία έχουν εξετασθεί επιτυχώς και επιθυμούν να βελτιώσουν τη βαθμολογία τους, με την ακόλουθη διαδικασία:

• Μετά από αιτιολογημένη ηλεκτρονική αίτηση (email) του ενδιαφερόμενου φοιτητή προς τη Γραμματεία του Τμήματος είναι δυνατή η επανεξέτασή του με σκοπό τη βελτίωση της βαθμολογίας του (προακτέου βαθμού).

• Η επανεξέταση επιτρέπεται κατά την επαναληπτική εξέταση Σεπτεμβρίου του ίδιου ακαδημαϊκού έτους και μόνον.

• Μεταξύ των βαθμών εξέτασης και επανεξέτασης υπολογίζεται ο μεγαλύτερος.

• Οι δυο βαθμοί καταχωρίζονται κανονικά στα βαθμολόγια των αντίστοιχων εξεταστικών περιόδων (Χειμερινού ή Εαρινού και Σεπτεμβρίου) και εμφανίζονται στην αναλυτική βαθμολογία του φοιτητή με σχετική ένδειξη και επεξήγηση για το βαθμό που υπολογίζεται στο βαθμό πτυχίου.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η διαδικασία αφορά μαθήματα που εξετάζονται στο εξάμηνο που ανήκουν και όχι για μαθήματα που οφείλονται από προηγούμενα εξάμηνα σπουδών. Οι αιτήσεις γίνονται αποκλειστικά εντός ενός μηνός από την βαθμολόγηση του μαθήματος, σύμφωνα με απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος.