Υποτροφίες ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΕΝΤΖΕΛΟΠΟΥΛΟΣ_Προκήρυξη ακαδημαϊκού έτους 2017-2018 01/09/2017
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ «ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΕΝΤΖΕΛΟΠΟΥΛΟΣ» ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017-2018

Κατά την ακαδημαϊκή περίοδο 2017-2018  και για 8η συνεχή χρονιά θα χορηγηθούν οι υποτροφίες «Ανδρέας Μεντζελόπουλος» για σπουδές στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Αίτηση μπορούν να υποβάλουν μόνο φοιτητές του Πανεπιστημίου Πατρών. Ειδικότερα θα χορηγηθούν:
  1. Για Προπτυχιακές Σπουδές: Τριάντα (30) υποτροφίες των 5.000 €/έτος στους πρωτοετείς φοιτητές (νέο-εισαχθέντες το 2017). Οι υποτροφίες αφορούν μόνο οικονομικά ασθενείς φοιτητές. Η υποτροφία συνεχίζεται σε όλα τα έτη σπουδών με την προϋπόθεση ότι ο υπότροφος έχει καλή επίδοση στις σπουδές του.
Υποτροφίες χορηγούνται, σε εξαιρετικές περιπτώσεις, και σε φοιτητές οι οποίοι ξεκινούν το δεύτερο ή και το τρίτο έτος σπουδών και οι οποίοι έχουν σοβαρή οικονομική ανάγκη. Στην περίπτωση αυτή, οι φοιτητές θα πρέπει να έχουν περάσει όλα τα μαθήματα των προηγούμενων ετών.
  1. Για Μεταπτυχιακές Σπουδές (αποκλειστικά για αποφοίτους του Πανεπιστημίου Πατρών):
  • Δύο (2) υποτροφίες των 5.000 €/έτος και για δύο το πολύ έτη, για μεταπτυχιακές σπουδές (master) στο Πανεπιστήμιο Πατρών.
  • Μία (1) υποτροφία των 10.000 €/έτος και για 3 το πολύ έτη, για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στο Πανεπιστήμιο Πατρών.
Η προθεσμία υποβολής των υποψηφιοτήτων λήγει την Παρασκευή 29η Σεπτεμβρίου 2017. Οι υποψηφιότητες υποβάλλονται στο Γενικό Πρωτόκολλο του Πανεπιστημίου Πατρών.
Αναλυτικές οδηγίες για την υποβολή των αιτήσεων στα κάτωθι link:

Υπεύθυνος Διαχείρισης Υποτροφιών
Καθηγητής Βασίλειος Αναστασόπουλος