Διαδικασία επανεξέτασης για βελτίωση βαθμολογίας (προακτέου βαθμού) 11/02/2019

Σας ενημερώνουμε ότι η Σύγκλητος, αποφάσισε να εγκρίνει ρύθμιση για την επανεξέταση φοιτητών σε μάθημα/τα, στα οποία έχουν εξετασθεί επιτυχώς και επιθυμούν να βελτιώσουν τη βαθμολογία τους, με την ακόλουθη διαδικασία:

• Μετά από αιτιολογημένη ηλεκτρονική αίτηση (email) του ενδιαφερόμενου φοιτητή προς τη Γραμματεία του Τμήματος είναι δυνατή η επανεξέτασή του με σκοπό τη βελτίωση της βαθμολογίας του (προακτέου βαθμού).

• Η επανεξέταση επιτρέπεται κατά την επαναληπτική εξέταση Σεπτεμβρίου του ίδιου ακαδημαϊκού έτους και μόνον.

• Μεταξύ των βαθμών εξέτασης και επανεξέτασης υπολογίζεται ο μεγαλύτερος.

• Οι δυο βαθμοί καταχωρίζονται κανονικά στα βαθμολόγια των αντίστοιχων εξεταστικών περιόδων (Χειμερινού ή Εαρινού και Σεπτεμβρίου) και εμφανίζονται στην αναλυτική βαθμολογία του φοιτητή με σχετική ένδειξη και επεξήγηση για το βαθμό που υπολογίζεται στο βαθμό πτυχίου.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η διαδικασία αφορά μαθήματα που εξετάζονται στο εξάμηνο που ανήκουν και όχι για μαθήματα που οφείλονται από προηγούμενα εξάμηνα σπουδών.