Ανακοινωση για ΠΕΦ-Ι-

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Οι εγγραφές στο μάθημα

ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ Ι

θα γίνουν αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας e-class!

Οι εγγραφές αρχίζουν την Δευτέρα 3 Οκτωβρίου  ώρα 12:00   και εφόσον δεν συμπληρωθούν νωρίτερα τα Τμήματα, θα διαρκέσουν μέχρι την  Παρασκευή 7  Οκτωβρίου και ώρα 14:00.

Δικαίωμα εγγραφής έχουν όσοι φοιτητές/ριες έχουν εξασφαλίσει τις απαραίτητες διδακτικές μονάδες για την εγγραφή τους στο 7ο εξάμηνο Σπουδών!

Προκειμένου να γραφτεί ένας φοιτητής σε εργαστηριακή ομάδα (Τμήμα) θα πρέπει να είναι ήδη εγγεγραμμένος ως εκπαιδευόμενος στο μάθημα «ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ Ι» στο eclass.

Οι εγγραφές στα τρίωρα γίνονται ηλεκτρονικά στη διεύθυνση:  eclass.upatras.gr : εργαλείο «Ομάδες χρηστών», στο μάθημα: ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ Ι (Εκπαιδευτές:  Νικόλαος  Ξανθόπουλος, Κροντηράς Χριστόφορος και Καραχάλιου Παναγιώτα), σύμφωνα με τις παρακάτω οδηγίες:

1) Οι ήδη εγγεγραμμένοι στο μάθημα μπορούν να μπουν στο χαρτοφυλάκιο χρήστη που διαθέτουν στο eclass, να επιλέξουν το μάθημα «ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ I» και στη σελίδα που εμφανίζεται να πατήσουν στη στήλη αριστερά το πεδίο «Ομάδες Χρηστών».

2) Οι ομάδες χρηστών που εμφανίζονται έχουν ως εξής:

ΤΜΗΜΑ Α: Δευτέρα 17:00 – 20:00

ΤΜΗΜΑ Β: Τρίτη 17:00 – 20:00

ΤΜΗΜΑ Γ: Τετάρτη 17:00 – 20:00

ΤΜΗΜΑ Δ: Πέμπτη 13:00 – 16:00

Κάθε εργαστηριακή ομάδα έχει χωρητικότητα ΟΚΤΩ (8) ατόμων.

3) Επιλέξτε το τμήμα που σας διευκολύνει με βάση και τις υπόλοιπες υποχρεώσεις σας (μαθήματα, εργαστήρια κλπ). Ο κάθε χρήστης έχει δικαίωμα εγγραφής σε μια μόνο ομάδα (Τμήμα). Σε περίπτωση που κάποιος φοιτητής γραφτεί σε παραπάνω από μία ομάδες θα διαγραφεί από όλες και θα του αφαιρεθεί το δικαίωμα επιλογής του μαθήματος.

Είναι πιθανόν ανάλογα με τον αριθμό των φοιτητών που θα δηλώσουν συμμετοχή, να υπάρξει αναδιάταξη των τμημάτων.

Λίστα επιλαχόντων: Για τους φοιτητές οι οποίοι ενδεχομένως δεν θα καταφέρουν να γραφτούν σε ομάδα, πρόκειται να τηρηθεί από τους διδάσκοντες λίστα επιλαχόντων.

Οι εν λόγω φοιτητές καλούνται να αποστείλουν μήνυμα στους διδάσκοντες, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ECLASS και όχι από τα προσωπικά τους email, στο οποίο να δηλώνουν την επιθυμία τους. Οι φοιτητές αυτοί θα κληθούν εφόσον κατά την 1η εβδομάδα προκύψει κενό σε οποιοδήποτε από τα παραπάνω Τμήματα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΘΑ ΤΗΡΗΘΕΙ ΑΥΣΤΗΡΗ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ (Σύμφωνα με το χρόνο αποστολής του μηνύματος).

Για οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα σχετικά με την ηλεκτρονική εγγραφή μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον κ. Ξανθόπουλο nijoxan@upatras.gr.

Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν την Δευτέρα 10/10. Οι παρουσίες είναι υποχρεωτικές και δεν υπάρχει δυνατότητα αναπλήρωσης. Σε περίπτωση απουσίας στο πρώτο μάθημα θα θεωρηθεί οτι ο φοιτητής που απουσιάζει διακόπτει την παρακολούθηση του μαθήματος και η θέση του θα ανπληρωθεί από την λίστα επιλαχόντων.