To Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Φυσικής ιδρύθηκε το 1993 και περιελάμβανε την ειδίκευση «Ηλεκτρονική και Υπολογιστές». Το 2006 η ειδίκευση μετονομάστηκε σε «Ηλεκτρονική και Επικοινωνίες (Ραδιοηλεκτρολογία)».

Από το ακαδημαϊκό έτος 2018 – 2019 λειτουργεί στα πλαίσια του Μεταπτυχιακού Προγράμματος του Τμήματος Φυσικής με τίτλο “Εφαρμογές της Φυσικής στην Ατμόσφαιρα και την Ηλεκτρονική”, μεταπτυχιακή ειδίκευση «Ηλεκτρονική-Κυκλώματα & Συστήματα».

Σκοπός

Σκοπός της ειδίκευσης είναι να προσφέρει υψηλού επιπέδου γνώσεις στους μεταπτυχιακούς φοιτητές οι οποίες θα τους κάνουν ανταγωνιστικούς τόσο σε εθνικό όσο και σε διεθνές επίπεδο, και θα μπορούν να απασχοληθούν  σε εταιρείες που σχετίζονται με την Ηλεκτρονική.

Διδάσκονται θέματα που αφορούν:

• Το σχεδιασμό αναλογικών, ψηφιακών, και μικτών ολοκληρωμένων κυκλωμάτων και συστημάτων.
  • Το σχεδιασμό συστημάτων με χρήση μικροελεγκτών.
  • Το σχεδιασμό ψηφιακών συστημάτων με χρήση FPGAs.
  • Επεξεργασία σήματος και εικόνας.

Ένας άλλος σκοπός της ειδίκευσης είναι να προσφέρει την δυνατότητα συνέχισης των σπουδών σε επίπεδο Διδακτορικού Διπλώματος στα επιστημονικά πεδία που σχετίζονται με την Ηλεκτρονική.

Προοπτικές

Στα 30 χρόνια της αδιάλειπτης λειτουργίας της,  η ειδίκευση προσέφερε υψηλό επίπεδο γνώσεων στους αποφοίτους  και οι περισσότεροι από τους οποίους απασχολούνται σε εταιρείες Ηλεκτρονικής τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό.  Η ειδίκευση προσδίδει στους φοιτητές εξειδικευμένες γνώσεις υψηλού επιπέδου σε σύγχρονα αντικείμενα που αφορούν τα ηλεκτρονικά κυκλώματα και συστήματα, τα οποία ενδιαφέρουν την βιομηχανία. Επομένως, υπάρχει ανάγκη στην αγορά εργασίας για στελέχη υψηλού επιπέδου, τα οποία έχουν γνώσεις στην Ηλεκτρονική. Η επαγγελματική πορεία των αποφοίτων του υπάρχοντος Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών, όπου πολλοί από αυτούς κατέχουν υψηλές θέσεις σε εταιρείες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό επιβεβαιώνει τα παραπάνω.

Μαθήματα

Α’ Εξάμηνο