Η συμμετοχή του Τμήματος Φυσικής στη λίστα Stanford για τους κορυφαίους επιστήμονες παγκοσμίως
Published On: 18/10/2022 | Categories: Μη κατηγοριοποιημένο |

Πέντε μέλη του Τμήματος Φυσικής βρίσκονται στη λίστα κατάταξης των 2% κορυφαίων ερευνητών  παγκοσμίως, σύμφωνα με μελέτη που εκπονήθηκε στο Πανεπιστήμιο Stanford (USA), με βάση τον αντίκτυπό του δημοσιευμένου έργου τους.

Τα αποτελέσματα της μελέτης είναι διαθέσιμα στον παρακάτω σύνδεσμο: https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/4

Πρόκειται για τους (αλφαβητικά):

Ονοματεπώνυμο Θεματική Περιοχή
Α. Αργυρίου, Καθηγητή Energy
Σπ. Βλάσση, Καθηγητή Electrical & Electronics Engineering
Α. Ζδέτση,  Ομότιμο Καθηγητή Applied Physics
Ι.Τρυπαναγνωστόπουλο+, Καθηγητή Energy
Κ. Ψυχαλίνο, Καθηγητή Electrical & Electronics Engineering

Η διάκριση αυτή είναι ενδεικτική του υψηλού επιπέδου του ερευνητικού έργου που παράγεται στο Τμήμα Φυσικής.

Οι φοιτητές/φοιτήτριες μπορούν να ενημερώνονται για τις επιστημονικές δραστηριότητες των μελών του Τμήματος από τις προσωπικές ιστοσελίδες τους, αλλά και από τις ιστοσελίδες των Τομέων και του Τμήματος.