Ημερίδα: Αρχαίες και Σύγχρονες Φιλοσοφικές και Επιστημονικές Θεωρίες για την Φύση, τον Κόσμο και τον Άνθρωπο
Published On: 03/05/2022 | Categories: Γενικές |

Συνδιοργάνωση: Τμήμα Φιλοσοφίας και Τμήμα Φυσικής Πανεπιστημίου Πατρών  Τετάρτη, 4 Μαΐου 2022 (Κ21)

Η Μελίνα Γ. Μουζάλα (Επίκ. Καθηγήτρια Τμ. Φιλοσοφίας Παν. Πατρών) και ο Χάρης Αναστόπουλος (Αναπλ. Καθηγητής Τμ. Φυσικής Παν. Πατρών)
παρουσιάζουν στις 4 Μαΐου, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16: 45-20:30,  Ημερίδα/International Scientific Colloquium, που θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα Κ21 με θέμα:
«Αρχαίες και Σύγχρονες Φιλοσοφικές και Επιστημονικές Θεωρίες για την Φύση, τον Κόσμο και τον Άνθρωπο».

Η αίθουσα Κ21 βρίσκεται απέναντι από το βρεφονηπιακό σταθμό του Πανεπιστημίου Πατρών.

16: 45: Χαιρετισμός-Παρουσίαση των ομιλητών και των θεμάτων τους
17:00:
Keynote speaker: Doc. Andrej Kalaš, PhD. (Associate Professor, Comenius University in
Bratislava, Faculty of Arts, Department of Philosophy and History of Philosophy):
Στωική φυσική και η θέση του ανθρώπου στον στωικό κόσμο
17: 40: Συζήτηση
Μελίνα Γ. Μουζάλα (Επίκ. Καθηγήτρια Τμ. Φιλοσοφίας Παν. Πατρών):
Τα σημαινόμενα της φύσεως στα Φυσικά του Αριστοτέλους: μία προσέγγιση με βάση τα
σχόλια του Σιμπλικίου και του Φιλοπόνου
18:30 Συζήτηση
Χάρης Αναστόπουλος (Αναπλ. Καθηγητής Τμ. Φυσικής Παν. Πατρών)
Εκατό χρόνια Κβαντικής θεωρίας. Φιλοσοφικές συνέπειες (τί έχουμε μάθει)